Święty Krzyż – serce regionu

Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego to najstarsze polskie sanktuarium.To magiczne miejsce, do którego przez wieki podążali polscy królowie i lud Polski. Magnesem była i jest w dalszym ciągu relikwia drzewa chrystusowego. Do dziś nie jest do końca pewne, kto i kiedy ufundował opactwo benedyktyńskie na Łyścu i skąd przybyła Relikwia. Wśród wielu opowieści, faktów i legend, pojawiają się różne hipotezy. Według jednej fundatorką była Dąbrówka, według kolejnej Bolesław Chrobry.

Najprawdopodobniej jednak obiekt powstał na początku XII wiekuza sprawą Bolesława Krzywoustego. Klasztor był wielokrotnie niszczony i plądrowany,a gromadzone zabytki duchowe i materialne benedyktynów grabione i niszczone. Ostatecznie został skasowany w 1819 roku. Były to najtrudniejsze lata dla tego miejsca. W części klasztoru zorganizowano więzienie, a w okresie II wojny światowej obóz zagłady. Jednym z reliktów tych czasów jest cmentarz jeńców radzieckich na największej śródleśnej polanie Świętego Krzyża – Bielniku.
To święte miejsce w swojej historii skrywa wiele tajemnic i tragicznych wydarzeń.
Od 1936 roku gospodarzem obiektu jest Zakon Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. To z inicjatywy zakonu w 2013 roku kościół św. Krzyża uzyskał status bazyliki mniejszej, a w 2014 roku została odbudowana wieża kościelna, zniszczona podczas działań wojennych w 1914 roku. Wieża jest udostępniana turystom i jest doskonałym punktem widokowym. Gospodarze prowadzą również od 1977 roku wystawę. W dwóch salach pokazana jest najstarsza historia tego miejsca i ukazane są czasy poniżenia i zniszczeń, które dotknęły klasztor świętokrzyski. Trzecia sala poświęcona jest obecnym gospodarzom, historii założenia zgromadzenia i misjom prowadzonym przez zakonników. Można tu odnaleźć wiele ciekawych eksponatów przywiezionych z różnych części świata.

© 2019 Lokalna Organizacja Turystyczna. Partnerstwo Ziemi Świętego Krzyża
BĄDZ BLIŻEJ NAS